top of page

Mantra Om Shreem Maha Lakshmiyei Namaha

Sanksrit: ॐ श्रीं महा लक्ष्म्यै नम
Om Shreem Maha Lakshmiyei Namaha


Moje pozdrowienia lub uwielbienie dla wielkiej Lakszmi. 

Jak wszystkie mantry w sanskrycie, także ta zaczyna się od OM. Om to dźwięk boski. Więcej o nim przeczytasz tutaj. Artykułując głoskę OM wzywamy, zapraszamy najwyższą energię, ze wszystkiego, co jest.

SHREEM - bija, czyli nasiono, zwiększa piękno i bogactwo. Shreem nie ma znaczenia gramatycznego w tym zdaniu, ale dodaje mocy wibracyjnej samej mantry.
 

MAHA - wspaniała, cudowna, w odniesieniu do Bogini Lakszmi

LAKSHMYAI - to właściwie imię Lakshmi z końcówką „yai”, aby wskazać, że coś jest dla niej, w kontekście tego zdania nasze uwielbienie i pozdrowienia są dla niej.

NAMAHA - pozdrowienia. To słowo jest używane w większości modlitw, a także w powszechnie używanym słowie „namaste”, co oznacza „pozdrawiam cię”.

Lakshmi jest boginią bogactwa, piękna, płodności i obfitości. Jej małżonkiem jest bóg Wisznu, znany jako opiekun wszechświata. Lakszmi jest zawsze przedstawiana elegancko ubrana, często w kolorze fuksji, siedząca lub stojąca na kwiecie lotosu, z rękami w geście ofiarowania monet i bogactwa. Jest niezwykle popularna i często jest przedstawiana wraz z Ganesha, usuwającym przeszkody i Saraswati, boginią mądrości.

Mantrę tę można intonować w wielokrotności dziewięciu lub tradycyjnie 108 razy. Więcej informacji o symbolice liczby 108 jest tutaj.

Praktyka z płytą Deva Premal & Miten: 21-Day Mantra Meditation Journey - Dzień 10 (w języku angielskim):

bottom of page