top of page

Mantra Om SHANTI OM

Wewnętrzny spokój przynosi spokój także na zewnątrz.

 

Na temat OM polecam dedykowany wpis tutaj: Mantra OM.

Artykułując głoskę OM wzywamy, zapraszamy najwyższą energię, ze wszystkiego, co jest.

Istnieje nawet ruch, który nazywa się OM Chanting, który za cel swojego działania obrał sobie przywrócenie harmonii na świecie właśnie przy pomocy wspólnego mantrowania dźwięku OM.


Shanti oznacza w sanskrycie POKÓJ, spokój, ukojenie, odpoczynek, a nawet stan oświecenia. Czasem tak bywa, że nasze tłumaczenie, słowa są zbyt ciasne by objąć znaczenie słów z sanskrytu. 

Mantra OM SHANTI OM to wibracja niosąca ze sobą wyciszenie, oczyszczenie, spokój. Jest to rodzaj modlitwy o pokój. 

Codziennym mantrowaniem dostrajamy siebie jak instrument, który trzeba od czasu do czasu zharmonizować po tym, jak się rozregulował. Poranne śpiewanie mantr układa energię w nas na cały dzień. To jest jakby rodzaj śniadania dla naszego ciała duchowego.
 

OM SHANTI OM to mantra, którą powtarza się 108 razy. Te powtórzenia zmieniają energetykę naszego ciała. Jest ich dokładnie tyle nie bez powodu.

O co chodzi z tymi powtórzeniami mantr? Im więcej wykonamy powtórzeń danego dźwięku, tym bardziej nastroimy nasze ciało do jego wibracji. Powtarzając dany dźwięk - daną wibrację - wprowadzamy ją w sposób bardziej lub mniej skuteczny w nasze ciało. Mówi się, że liczba ta odpowiada liczbie kanałów energetycznych, czyli nadi, przez które prana (energia życiowa) przepływa w ciele, łącząc czakry.
 

108 to liczba wyjątkowa, w wielu kulturach postrzegana za symboliczną.

 

 • Alfabet sanskrycki zawiera 54 znaki, z których każdy ma żeński oraz męski aspekt (Shakti oraz Shiva). 2 x 54 daje nam 108.
   

 • 108 to symboliczne ustawienie cyfr:
   

1- bóg

0- pustka nicość

8- nieskończoność i wieczność
 

 • Magiczna Liczba Harshada, oznaczająca w sanskrycie “wielką radość”, to dokładnie 108. Jej magia polega na fakcie, że jest podzielna przez sumę cyfr ją tworzących: 1+0+8=9,  108:9= 12.

 • 108 należy do jedenastu trójek pitagorejskich.

 • JAPA MALA różaniec z religii wschodu (min. Buddyzm, Hinduizm) do odmawiania modlitwy i pieśni, składa się ze 108 paciorków lub 108 supełków (tradycja Sikhijska). Są MALE liczące połowę, trzecią, czwartą lub dwunastą pełnej wersji (54, 36, 27 lub 9), to jednak ich liczba zawsze koresponduje ze 108. 
  Ilość paciorków zapewnia spójne powtarzanie mantr i ułatwia praktykę.
   

 • Według pism wedyjskich nasze ciała – fizyczne i subtelne - zawierają 72 000 kanałów energetycznych, które nazywane są Nadis. Istnieje 108 głównych nadi, które spotykają się w „świętym sercu” (chrit padma). Intonując mantrę 108 razy większa energia przenika całe ciało fizyczne i ciało energetyczne.

Praktyka z płytą Deva Premal & Miten: 21-Day Mantra Meditation Journey - Dzień 2 (w języku angielskim):

bottom of page