top of page

Gayatri Mantra
Om bhur bhuvaha svaha
Tat savitur varenyam
Bhargo devasya dhimahi
Dhiyo yonah prachodayat

OM  Dźwięk pierwotny, ton wszechświata. Symbolizuje czysty potencjał każdego z nas. 
Więcej o OM przeczytasz tutaj

Wieczne ziemia, powietrze, niebo
Światłość słońca
Obyśmy kontemplowali blask tego światła
Niech słońce inspiruje nasze umysły.

 

Mówi się, że Gayatri Mantra to jedna z najstarszych i najbardziej znanych mantr, zapewnia szczęście każdemu, kto intonuje ją wiernie, trzyma ją w swoim sercu i podąża za swoim powołaniem, idzie swoją ścieżką prawdy. Mówi się, że jest Gayatri najświętszą frazą wypowiadaną w Wedach. Składa się z 24 sylab o których mówi się, że zawiera całą wiedzę i objawienia Wed — jest hymnem do Savitara, boga słońca. Słońce w mantrze reprezentuje zarówno fizyczne słońce, jak i Boskość we wszystkich rzeczach. 

Tak jak słońce oświetla ziemię, mówi się, że ta mantra napełnia intonującego całą potencjalną energią kosmosu. Wzywa nieskończone światło świadomości do kierowania naszymi działaniami i przekonaniami. Tradycyjnie praktykuje się ją podczas Sandhya – momentów tuż przed wschodem i zachodem słońca.

Godziny przed wschodem słońca i południem są idealnymi porami do praktyki z mantrami.

Gdy mantrujemy dobrze jest przed praktyką przyjąć ważną dla siebie intencję. Sankalpę.

Sankalpa, która jest klarownie przez nas wyrażona wesprze praktykę, wzmocni energię, która się pojawi. To ważne jakie myśli skierujemy w tej praktyce w przestrzeń. To nasza modlitwa. Mantra ma za zadanie ponieść ją dalej, głębiej.


Mantry mogą wzmocnić twoją praktykę na niezliczone sposoby. Powtarzająca się pieśń lub dźwięk może skupić twój umysł, podnieść twoją świadomość poprzez określone wibracje lub częstotliwości i uspokoić twój system nerwowy. 

Deva w przedmowie do mantry poleca, aby nauczyć się tych słów na pamięć i mieć je w sercu do końca swojego życia. Gayatri Mantra ma dla Devy szczególną wartość, gdyż jest to mantra, która jest z nią w tym życiu od samego początku, jej mama intonowała ją z nią w ciąży, a potem rodzice mantrowali ją jak kołysankę małej Devie przed snem. To piękny przykład tego, jak mantrę można wpleść w życie i jak ona potrafi nam towarzyszyć.

 

Polecana jest praktyka ze 108 powtórzeniami mantry na głos.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty tej mantry, dobrze intonować ją dwa razy dziennie, 108 razy, przez 40 dni. 

Więcej o symbolice liczby 108 przeczytasz tutaj.
 

Praktyka z płytą Deva Premal & Miten: 21-Day Mantra Meditation Journey - Dzień 21 / ostatni (w języku angielskim):

bottom of page