top of page

Ganesh Mantra: om gan ganapataye namaha

Kłaniam się tej mocy, która usuwa przeciwności losu.

Ganesho, proszę pomóż mi otworzyć moją muladharę, chcę żyć bez lęku.

Ganesh Mantra to potężna modlitwa i mantra na cześć hinduskiego boga Ganeshy. Om Gam Ganapataye Namaha można przetłumaczyć jako „Moje pozdrowienia dla Pana Ganeshy”. Mantra ta pochodzi z Ganapati Upaniszady, długiego sanskryckiego pisma z Wed.

OM GAN GANAPATAYE NAMAHA


Na temat OM polecam dedykowany wpis tutaj: Mantra OM.
Artykułując głoskę OM wzywamy, zapraszamy najwyższą energię, ze wszystkiego, co jest.

GAN jest to dźwięk/nasiono nawiązujący do Ganeshy lub Ganapati. Słowa te są używane zamiennie na określenie tego samego boga. Jest Bogiem wiedzy, dobrobytu i wspiera procesy pozbywania się przeszkód.
GAN symbolizuje mnogość, zbiór. Wszechświat to grupa atomów i różnych energii. Ten wszechświat byłby pogrążony w chaosie, gdyby nie było najwyższego prawa rządzącego tymi różnymi zbiorami bytów. Panem wszystkich tych mas atomów i energii jest Ganesha. On jest najwyższą świadomością, która przenika wszystko i wprowadza porządek w tym wszechświecie. Wizerunek Ganeshy przedstawiany jest zazwyczaj jako mężczyzna z głową słonia, która 
symbolizuje tu duszę, która jest uważana za ostateczną rzeczywistość ludzkości, a jego ludzkie ciało symbolizuje pułapki ziemskiej egzystencji.

 

GANAPATAYE to znów alternatywna nazwa Ganeshy. Końcówka „aye” wskazuje, że coś jest za lub do Ganapati.
 

NAMAHA to pozdrowienie. Słowo to występuje w większości modlitw, a także w powszechnie używanym słowie „namaste”; co oznacza „moje pozdrowienia dla ciebie”

Mantra ta uspokaja i ugruntowuje. Zwykle jest powtarzana 108 razy lub wielokrotność dziewięciu (więcej o znaczeniu liczby 108 przeczytasz tutaj).

 

Praktyka z płytą Deva Premal & Miten: 21-Day Mantra Meditation Journey - Dzień 3 (w języku angielskim):

bottom of page